Tsunamiler Hakkında Korkunç 4 Gerçek

“Tsunami” terimi ne anlama geliyor? Bir tsunami, bir dizi ölümcül dalgayı ifade eder. Genellikle bir deprem, volkanik bir patlama veya bir heyelan sonrasında okyanusta oluşurlar.

Genellikle su sığlaştıkça tsunamilerin hızla büyüdüğü bilinmektedir. Dalgalar güçlenir. İnanılmaz bir şekilde, bu dalgalar, 900 kph hızla uçan normal bir jet uçağının hızına ulaşabilir!

Hepsi bu değil; Ölümcül tsunami hakkında herkesin bilmesi gereken birkaç korkunç gerçek daha var.

Tsunamiler Yüz Bin Kişiyi Anında Öldürebilir

Belirtildiği gibi, heyelanlar, depremler , meteor etkileri ve püskürmeler genellikle tsunamilere neden olur. Genel olarak, acil durum planları yoksa, tsunamiler anlatılmamış yıkıma ve büyük can kaybına neden olabilir. Aslında, mantıklı tahliye planları ve ileri uyarılar olmadığı sürece tsunamiler yüz binlerce insanı öldürebilir.

Örneğin, Aralık 2004’te dünya, tarihteki en güçlü tsunamilerden birinden yıkıcı bir darbe aldı. Bunun ardından 230.000 ila 280.000 arasında insan hayatını kaybetti. Fırtına, Hint Okyanusu’na yayılmış yaklaşık 14 ülkeyi vurdu.

“Tsunami Sonrası Olgu” Hem Mümkün hem de Ölümcüldür

Tsunamiler hem toprağı hem de tatlı su kaynaklarını zehirleyebilir. Bu oluşum, genellikle tsunami dalgalarının getirdiği büyük tuzlu su nedeniyle mümkündür. Genellikle geride kalan tuz, suyu ve toprağı kullanılmaz hale getirebilir.

Bu tehlikeli fenomen, fırtınalar geçtikten sonra belli bir süre boyunca binlerce savunmasız insanı tehlikede bırakarak, hastalığın tehlikeli bir şekilde yayılmasına yol açabilir.

Yüksek Dalgalı Tsunaminin Büyük Etkisi Binaları ve İnsanları Batırabilir

Uzmanlar, bir Tsunami dalgasının etkisinin 30 metre kadar “yüksek”, yaklaşık 100 fit yükseklikte olabileceğini belirlediler. Hala okyanustayken dalgaların yüzeyde genellikle daha küçük olduğunu unutmayın. Yine de, bu dalgalar karaya veya sığ sulara çarptığı anda, tsunami dalgalarının yüksekliğinin hızla artması mümkündür.

En büyük tsunami dalgaları daha önce belirtildiği kadar yüksek olabilir. Bu tür dalgalar çoğu binayı ve insanı yüzeyin altına batırabilir. Ayrıca tsunami dalgalarının “normal dalgalar” olarak sınıflandırılmadığını da unutmayın. Bunun yerine, genellikle sudan geçen enerji genellikle yavaşlamaz. Bunu yalnızca karaya çarptığında veya daha sığ suya ulaştığında yapar.

Tsunamiler Binlerce Atom Bombası Patlamasının Gücünü Toplayabiliyor

Uzmanlar, Hint Okyanusu tsunamisinin, aynı anda 23.000 atom bombası patlatılması durumunda hissedilebilecek aynı enerji ve güç seviyesinde paketlendiğini tahmin ediyor. Bu şüphesiz çok büyük ve ölümcül!

Sonuç

Tsunamilerin dünyanın dört bir yanındaki kıyı ülkeleri için büyük bir tehdit oluşturduğunu kesinlikle biliyorsunuz. Şaşılacak bir şey yok, ne zaman insanlar doğal afetler hakkında konuşsa, “tsunami” terimi hemen akla geliyor. Bu nedenle, bu ölümcül, doğal düşman hakkında birkaç temel gerçeği incelemeye değer.

Kim bilir – bir gün hayatta kalmanın anahtarı bu olabilir .

Dokuzlayan Yazar behiyeyilmaz
Bize kendiniz hakkında bir şey söyle.

Bir Cevap Yazın