Microsoft Hakkında Akıllara Vuracak 6 Gerçek

Şaka şudur ki, eğer bir garajınız olsaydı, büyük bir küresel şirket kurabilirsiniz – Paul Allen ve Bill Gates’in yaptığı gibi. İki bilgisayar programlama ustası birlikte, şu anda 163.000’den fazla işçi çalıştıran lider bir yazılım devi olan Microsoft’u kurdu.

Ancak küresel bir teknoloji lideri olması, Microsoft hakkında her şeyi bildiğimiz anlamına gelmez. Başarısı, gördüğümüzden çok daha derindir. İşte şirket hakkında okuduğunuzda şaşırmış olabileceğiniz akıllara durgunluk veren altı ilginç gerçek.

1. Microsoft, Windows Mobile Akıllı Telefonlarını Apple dahil herkesten önce tanıttı.

Apple’ın iPhone’u oldukça popüler olsa da, akıllı telefonların öncüsü değil. Microsoft, piyasadaki ilk akıllı telefonları 2000 yılında piyasaya sürdü. Bu, Apple’ın ilk iPhone’larını piyasaya sürmesinden yedi yıl önceydi.

2. Microsoft, iki milyarder ve 12.000 milyoner iş adamı yaptı.

1987’de Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates en genç milyarder oldu. O sadece 31 yaşındaydı. 1995’te Bill Gates dünyanın en zengin adamıydı.

Bill Gates dışında, Microsoft’un kaçak başarısı bir başka milyarder yaptı. Eski Microsoft CEO’su Steve Ballmer, yaklaşık 22,7 milyar dolar değerinde. Hiç şüphe yok ki Microsoft’un peri masalı başarısını sürdürürken, 12.000 kişi de ayrıcalıklı milyonerler kulübüne girdi.

3. Microsoft, orijinal olarak Micro-Soft olarak adlandırılmıştır.

En yaratıcı isim değil ama çok para kazanıyorlar, bu yüzden etkili olmadığını söyleyemeyiz. Ancak 1970’lerde Microsoft orijinal olarak Micro-Soft olarak adlandırıldı. 1976’da şirket kısa çizgiyi kaldırdı. Büyük bir değişiklik değil, ancak yine, şirketin geliri bunu telafi ediyor.

Microsoft’un “mikrobilgisayar” ve “yazılım” olmak üzere iki terimden türetildiğini de biliyor muydunuz?

4. Bill Gates hayır kurumlarına 28 milyar dolardan fazla para harcadı.
Resim kredisi: gatesfoundation.org

Eski Microsoft CEO’su Bill Gates, dünyanın önde gelen hayırseverleri arasındadır. Bill ve Melinda Gates Vakfı, dünya çapında yoksulluğun ortadan kaldırılmasına yönelik amaçlara 28 milyar dolardan fazla bağışta bulundu. Önümüzdeki 15 yıl içinde, böyle bir ülke olmayacağı için “az gelişmiş dünya” teriminin geçerliliğini yitirmesini bekliyor.

5. Microsoft çalışanları her yıl 23 milyon içecek tüketiyor.

Microsoft kısa süre önce, çalışanlarının yılda 23 milyon ücretsiz içecek tükettiğini açıkladı. Bu içecekler arasında süt ve portakal suyu var.

6. Bill Gates’in üniversite diploması yok.

Bill Gates üniversiteyi hiç bitirmedi ve bu nedenle diplomasına sahip değil. Bunu al, meritokrasi! Ancak, üniversiteden ayrılan tek teknoloji mucidi o değil. Diğerleri arasında Mark Zuckerberg ve Steve Jobs var.

Kaynak: https://www.kickassfacts.com/6-mind-blowing-facts-about-microsoft/

Dokuzlayan Yazar sizden gelenler
sizden gelen yazılar

Bir Cevap Yazın