Bilkent ve Atılım Üniversitelerinin Yüz Yüze Sınav Kararı Gündemde

Korona virüs vakalarında görülen artış sonrası 20 yaş altı vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Atılım Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada ise, sınavların yüz yüze yapılacağı ve bu durumdaki öğrencilerin yasaktan muaf olduğu belirtildi. Açıklama sonrası öğrenciler bu duruma sosyal medyadan tepki gösterdi. Bilkent Üniversitesi’nin bu yöndeki kararı da tepki çekmişti.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Tüm illerimizde; 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız gün içerisinde 10:00 ile 13:00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlarımız (01.01.2001 tarihi ve sonrasında doğanlar) ise gün içerisinde 13:00 ile 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup (işyerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz eden çalışanlar hariç), bu saatler dışında ise belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacaktır” ifadelerine yer verildi.

Bakanlığın bu kararı sonrası Atılım Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz döneminde süren kısmen uzaktan kısmen yüz yüze eğitimin devam edeceği vurgulandı. Ayrıca Ankara Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun Yüz yüze eğitime devam eden ve bu durumunu belgeleyen 20 yaş altı üniversite öğrencilerinin istisna kapsamına alındığı belirtildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Evde Kalın, Sosyal Mesafeye, Temizliğe uyalım” şeklindeki uyarılarına ve vakalarda görülen hızlı artışa rağmen üniversitenin aldığı bu tutum öğrencilerin tepkisini çekti. Atılım Üniversitesi’nin kendilerine değer vermediğini ifade eden öğrenciler sosyal medyada açtıkları ‘#atilimbilkentvirusyayiyor hastaghi altında tepkilerini dile getirdi.

Atılım ve Bilkent Üniversitesi virüse rağmen öğrencileri yüz yüze sınava çağırıyor. Öğrenciler bu durumun sağlık tehlikesi yarattığını belirterek durumu kabul etmiyor.

Kaynak: Yeniçağ

Dokuzlayan Yazar Hakan Arpacı
Bize kendiniz hakkında bir şey söyle.

Bir Cevap Yazın