Atatürk İmama Sorar: İçki Neden Haram

Atatürk’ün şoförü olan Sadık Kutlu herkes bira içerken, bir kişinin içmemesinin Atatürk’ün dikkatini çektiğini ve imamla arasında geçen diyaloğu anlattı.

TRT Arşiv’de yayınlanan görüntülerde Atatürk’ün şoförü olan Sadık Kutlu, bir masada toplanan kalabalık içinde herkes bira içerken, bir kişinin içmemesinin Atatürk’ün dikkatini çektiğini ve daha sonra imam olduğunu öğrenmesiyle aralarında geçen diyaloğu anlattı. Atatürk’ün imama “haram olduğu Kur’an’da yazıyor mu” diye sorduğunu anlatan Kutlu olayı şu ifadelerle anlattı:

“BU SICAK HAVADA BUZLU BİRA İÇİLMEZ Mİ..”

“Oradaki oturanlardan biri içmedi. Atatürk’ün dikkatini çekti. ‘Siz neden içmediniz?’ diye sordu. ‘Efendim buranın hocası, imamı’ falan dediler. ‘E canım bu sıcak havada Hoca Efendi’ye soğuk bir şey getirin’ dedi. Buzdolabı falan olmayınca ayran getirdiler. Tabi sıcak.. Atatürk hocaya ‘hocam hava sıcak bu sıcak havada buzlu bira içilmez mi?’ diye sordu.

“NİYE HARAM?”

Hoca ‘Haram’ dedi. Haram deyince Atatürk sordu ‘niye haram?’ cevap veremedi ‘bunun hakkında bir hadis yok mu’ yine cevap veremedi hoca.. Hoca en son ‘Paşam ben iş aradım bulamadım. Müslümanım ama derin bilgi bilmem’ dedi.

Atatürk ‘Aferin Türk yalan söylemez. Buradan bir ecnebi geçse sorsa bilemezsin öğren dedi.”

Dokuzlayan Yazar Hakan Arpacı
Bize kendiniz hakkında bir şey söyle.

Bir Cevap Yazın